Kosaram

.. betöltés ..

MOTOROS OLVASNIVALÓ

Ajaj, az akkumulátorról elfeledkeztem!

A motoros weboldalakon késő ősztől kezdve folyamatosan téma, hogyan kell gondozni a motor akkumulátorát. Aztán amikor tavasszal jön az első, kicsit melegebb nap és előkerülnek a motorok, rögtön kiderül, hányan fogadták meg a tanácsokat.
Rengeteg mélykisült, szulfátosodott, zárlatos akku helyett kénytelenek újat venni a motorosok. Ehhez nyújtunk most egy kis segítséget.

Megéri a márkás aksi vagy jó a noname is?

Szigorúan anyagi szempontból nézve a kérdést: nem éri meg. Egy csúcskategóriás akkumulátor 2-szer, 3-szor annyiba kerül, mint egy olcsó, közepes minőségű, ennek ellenére 2-szer, 3-szor annyi ideig csak a legritkább esetben bírja ki. Ráadásul nem is a márkáján vagy a gyártási helyén múlik, meddig lesz jó. A megfelelő karbantartás (gondolok itt a rendszeres téli töltögetésre) sokkal fontosabb a hosszú élettartam szempontjából. Ennek ellenére nem beszélek le senkit arról, hogy drágábbat, jobbat vegyen. A megbízhatóság olyan érték, amit nehéz pénzben kifejezni. Ha napi szinten használod a motorodat vagy hosszabb túrákra mész, ez is egy fontos szempont.



Meddig húzza egy motor akkumulátor?

Ha elfeledkezel róla, és egész télen felé sem nézel, már akár a következő tavaszra megdögölhet. Ezzel szemben minimális odafigyeléssel (szezonon kívül havi egyszeri feltöltés) 3-4 évig simán kihúzza. Vannak olyan gondos motorosok is (remélem, Te is közéjük tartozol), akik mindig észben tartják az aksit, akkor is, ha hosszabb ideig nem használják a motort. Kéthetente megmérik a feszültségét, ha szükséges, rátöltenek, vagy eleve csepptöltőn tartják a garázsban. Náluk nem ritka, hogy 10 évig gondmentesen használjanak egy akkut.


Minek kell megfelelnie a kiválasztott akkumulátornak?


A gyári előírásokat kell szem előtt tartanod, amikor akkumulátort vásárolsz. Minden motorhoz megadnak egy konkrét típust, ami megfelelő feszültségű, kapacitású és elég indítóáramot ad le. Legfőképp azonban pont olyan méretű és formájú, mint a motorodban a számára kialakított hely. Néha elég egy-két szám vagy betű eltérés, hogy egy akkumulátor ne férjen be a motorba, vagy lötyögjön a helyén. Olyat is láttunk már, hogy egy más típusú, de – amúgy méretre – megfelelő akkumulátoron „éppen csak” a pozitív és negatív pólusok voltak felcserélve, emiatt nem lehetett bekötni.




Hogyan kell üzembe helyezni egy új akkumulátort 7 egyszerű lépésben?


Hát persze, hogy nem olyan egyszerű, hogy csak beteszed a motorba, húzol egy kövér gázt és eltűnsz a horizonton. Az aksit, benne az ólomlemezekkel külön tárolják a kénsavtól. Az akkumulátor élete ott kezdődik, amikor a sav belekerül és megindulnak a kémiai folyamatok. Egy kis segítség, hogyan kell beüzemelni:



1. Használj védőszemüveget, védőkesztyűt és biztosítsd a helység szellőzését!
2. Húzd le az akkumulátorról a védőfóliát vagy vedd ki a zárókupakokat!
3. A savas tégelyt helyezd fejjel lefelé a cellák fölé, majd egy határozott mozdulattal nyomd le, hogy a fóliák kilyukadjanak és a sav le tudjon folyni.
4. Várd meg, míg kiürül a tartály, majd óvatosan távolítsd el!
5. A hirtelen beinduló kémiai folyamatok miatt az akkumulátor felmelegszik. Várd meg, míg kihűl (kb. 1 óra)!
6. A kupaksort vagy a dugókat tedd a cellák tetejére, majd kézzel lenyomva teljesen zárd le lyukakat!
7. Töltsd az akkumulátort akkutöltővel legalább 2-3 órán keresztül, ez meghosszabbítja az élettartamát.

Mi legyen a régi, rossz akkumulátorral?

Az akkumulátor egyik alkatrésze sem barátja a környezetnek. Maga a ház műanyag, a benne lévő lemezek ólomból vannak, ami mérgező! Az ólom a szervezetbe jutva felhalmozódik a sejtekben, károsítja az ér- és idegrendszert, gyerekeknél fejlődési rendellenességet okozhat.
De az igazán durva mégis a kénsav! Szétmarja a ruhádat, ha hozzáér, a bőrön súlyos égési sérüléseket okozhat. A talajba kerülve kioldja a nehézfémeket, amik így bejuthatnak a vizekbe, ahol megmérgezik az élővilágot. Ha ráömlik a bőrödre vagy bármire, amire nem szeretnéd, először a nagyját gyorsan töröld le egy ronggyal, majd a többit bő vízzel öblítsd le!



A rossz akkumulátort nem szabad a háztartási szemétbe dobni.
Vidd el hulladékudvarba vagy add le ott, ahol újat veszel!