Kosaram

itt a cucc...

MOTOROS OLVASNIVALÓ

Honnan jött az AGV K-széria?

Az első AGV sisak 1947-ben született. A feltaláló, Gino Amisano, aki akkoriban Vespa és Lambretta nyergeket gyártott, az általa jól ismert alapanyagból, bőrből készítette el az első motoros védősisakját.



Az új találmány elsöprő sikert aratott, az AGV nem győzte kielégíteni az igényeket. A motorkerékpárok gyors fejlődése, a sebesség növekedése azonban hamar elavulttá tette a bőr bukósisakot, így új anyagokat és technológiákat kellett keresni a biztonság fokozása érdekében. Amisano egy ideig egyfajta préselt papírral próbálkozott, ami – bár nem hangzik túlságosan bizalomgerjesztőnek – nagyobb ütéselnyelő képességgel bírt, mint a bőr.



Három év kellett hozzá, hogy kidolgozzon egy magasabb védelmi szintet, az első műanyag bukósisakot. Ehhez cellulóz szálat használt, aminek vulkanizálással változtatta meg a molekulaszerkezetét és fokozta a szakítószilárdságát. A héj továbbra is teljes egészében kézimunkával készült, így a gyártókapacitás erősen korlátozott maradt. Akadt viszont egy kis probléma. Amisano ugyanis jóhiszeműen megosztotta a kutatási és fejlesztési eredményeit más sisakgyártókkal a közös együttműködés reményében, hogy ki tudják szolgálni a megnövekedett igényeket. A többiek viszont lenyúlták és levédették a szabadalmat, és kizárólagosságot kaptak az új sisaktípus gyártására. Ismét lépni kellett…



Hosszas kísérletezgetés után Gino kidolgozott egy másik módszert a cellulóz szálak keménnyé, tömörré, mégis rugalmassá tételére. Az így készült anyagot Kappa-szálnak nevezte el, és még annál is jobb tulajdonságokkal rendelkezett, mintha vulkanizálva lett volna. Igazán frappáns válasz volt a konkurencia sportszerűtlen lépésére. Azonban ez a találmány sem volt hosszú életű, mert 1954-ben Amisano kidolgozta és piacra dobta az első üvegszálas héjszerkezetű sisakot. Itt kezdődött a modern bukósisakok története.



Azóta a „K”, mint kappa betű rengeteg AGV sisak típusnevében megjelenik. Innen kapták típusjelüket például a jelenleg futó K1, K3, K5 és K6 modellek. Ugye milyen érdekes?