Kátyúk 2. rész
Kátyúk 2. rész
Kifizetik a kátyúkárt?Tételezzük fel, hogy megfogtál egy kátyút az úton, ami úgy megütötte a felnidet, hogy elgörbült, vagy szálszakadásos lett a gumid, netán elestél és összetört a motorod. Ha az eset nem éppen egy rossz útminőségre figyelmeztető tábla hatálya alatt történt, eséllyel pályázol kártérítésre. Ehhez be kell jelentened a kárigényedet az adott közút kezelőjének, ahol elbírálják annak jogosságát. Ha semmiben sem hibáztál és hitelt érdemlően tudod bizonyítani, hogy valóban egy kátyú okozta a bajt, talán még kártérítést is kaphatsz. Nem állítom, hogy könnyű dolgod lesz. A hatóságok mindent el fognak követni, hogy hárítsák a felelősséget. A bürokrácia a leghatékonyabb fegyverük: húzzák az időt, rengeteg felesleges iratot kérnek be, hogy a végén elmenjen a kedved az egész hercehurcától.
Mit tehetsz, ha megtörtént a baj?Első körben kérni kell egy rendőri helyszínelést. Amíg a zsaruk kiérkeznek, bőven van idő fotókat készíteni a a helyszínről, a balesetet kiváltó úthibáról, a motorodban és a felszerelésedben keletkezett károkról. Ha vannak tanúk, minimum az elérhetőségüket szerezd meg, mielőtt felszívódnak! Ezután a kárigényt személyesen, online, e-mailben, végszükség esetén postai úton lehet benyújtani a helyileg illetékes közútkezelőnek (pl. Magyar Közút Zrt. vagy Budapest Közút Zrt.). A kitöltött kárbejelentő laphoz csatolni kell személyi igazolványod, jogosítványod és motorod forgalmi engedélyének másolatát, a helyszínen készült fotókat, a keletkezett kár becsült értékét vagy már kifizetett javítási számlákat, a tanúk nevét, címét, telefonszámát. A bejelentést érdemes napokon belül megtenni, amikor még a baleset körülményei és a sérülések egyértelműen beazonosíthatóak. Ha a motorodat időközben megjavíttatod, a kicserélt, sérült alkatrészeket érdemes megőrizned a korrekt kárrendezés alóli kibújási kísérletek miatt.
Érdemes végigcsinálni?Amin látod, az egész hatalmas macera. Abban az esetben, ha csak apróbb, viszonylag olcsón javítható sérülések keletkeztek a motorodon, kevesebb méreggel jár önerőből megjavíttatnod, mint végigcsinálni a hosszú és megterhelő procedúrát. Nagyobb anyagi kár esetén azonban mindenképpen érdemes ráfeküdni a dologra. Sőt! Amennyiben személyi sérüléssel járó balesetet szenvedtél, a kártérítés összege különösen magas lehet! Nem szabad veszni hagyni! Olyankor ajánlott egy kifejezetten ilyen esetekre szakosodott ügyvédet fogadni, aki sikerdíj ellenében kiharcolja neked a jogos kártérítést.