Kosaram

itt a cucc...

MOTOROS OLVASNIVALÓ

Melyik volt Rossi legszebb sisakja?

2019. február 16-án ünnepelte Valentino Rossi 40. születésnapját!

Az élő GP legenda idén is pályán lesz. Bár 2009 óta nem jön össze neki a 10. VB cím, nem szabad leírni az „öreget”, hiszen minden futamon előkelő helyekért küzd és gyakran áll a dobogó valamelyik fokára.

Rossinak hatalmas szurkolótábora van, miatta látogatnak ki a legtöbben a versenyekre. Sok tényezője van annak, hogy évtizedek óta ilyen népszerű. Egyik (de tényleg csak az egyik apróság a sok közül), hogy rendszeresen más festésű sisakban versenyez. A minták, amik a legfontosabb védőfelszerelésén megjelennek egyediek, rá jellemző motívumokat tartalmaznak és általában elég humorosak. Különös módja ez a kommunikációnak, de Vale így üzen a rajongóinak, főleg a hazai, olasz versenypályákon. Összeszedtünk egy csomó bukót, amikben az évek során versenyzett.

1996-ban, 17 évesen indult először a világbajnokságon, 125 cm3-ben, egy Aprilia RS nyergében. A képen nem két sisak látható, csak egy, de annak két különböző oldala. Egyiken egy nap, másikon egy hold motívum látható, tetején pedig a legendás rajtszám, a 46-os.



Rossit annyira tisztelik szülővárosában Tavulliában, hogy 46 km/h órás sebességkorlátozást vezettek be. Így a megengedett sebesség táblákon is az ő rajtszáma szerepel.

A 97-es suzukai nagydíjon Vale a japán császári hadsereg zászlajával díszített AGV-vel üdvözölte ottani rajongóit, valamint barátját, versenyzőtársát, Norifumi Abét.



98-ban, már a 250 cm3-es között az imolai futamra készült fel sisakja, ruhája és motorja (plusz a haja) olasz nemzeti színekhez igazításával. Ilyen séróval állt a dobogó legfelső fokára.



A világ legfiatalabb 250 cm3-es világbajnokát ünnepelhettük Valentino személyében a 99-es esztendőben. Erre a jeles alkalomra is készült egy ünnepi sisak.



Mugellóban a Béke és Szeretet hangulatát hirdette pszichedelikus motívumokkal díszített bukóján…, és persze megnyerte a futamot is.

A következő két esztendő a kísérletezésről szólt. 2001-ben a nap és a hold a két oldalról átkerültek előre és hátra, valamint a napocska kapott egy ugyanolyan piercinget a fülébe, mint maga a versenyző.



Két futamon keresztül tartó pályafutást könyvelhetett el a középen látható sisak-variáció. Rossi ugyanebben ment Sepang és Rio de Janeiro pályáin. Szerencsét is hozott neki, mert mindkettőt megnyerte. Nem úgy hawaii mintás mugelloi bukója. Az esős versenyen Vale elcsúszott és kiesett.



2002-től 500-as kétütemű helyett már négyütemű, 1000 cm3-es motorokkal mentek a király kategóriában a versenyzők. Természetesen erre az évre is jutott egy új Soleluna (nap és hold) sisak.



Valentino Mugellóra egy kissé visszafogott dizájnnal rukkolt elő. Édesapja előtt tisztelgett vele, aki maga is GP versenyző volt, még ha nem is ugyanolyan sikeres. Az ihletet adó bukóban Graziano Rossi versenyzett 79-ben, amikor fia megszületett. Vale sisakja alján 22 apró ikon futott végig, felsorolva gazdája életének legfontosabb dolgait, mint a motor, a tenger, a zene, a kávé, a foci vagy a pizza.

Egy új csúcs AGV-ben, a karbon-kevlár héjú, titán szellőzős Ti-Tech-ben kezdődött a 2003-as idény Rossi számára. A baloldali a „hivatalos”, legtöbbet használt sisakja volt, a kék pedig az olasz fociválogatott, az Azurri színeiben pompázó mugellói különkiadás. Természetesen a hozzá illő betűtípussal felírt névvel és rajtszámmal.



Legutolsó, Hondás futamára már 5-szörös világbajnokként érkezett egy olyan sisakban, amit kivételesen nem Ő vagy Aldo Drudi talált ki, hanem egy spanyol újság olvasói terveztek meg neki. A téma fantázianeve: „Flower Power”, utalva az ötletet adó Austin Powers mozik képi világára.



Bár élete első Yamahás futamát megnyerte, az azt követő kettőn „csak” 4. lett. Önkritikát gyakorolva nem egy arany-, ezüst- vagy bronzszínű, hanem egy fa mintázatú sisakot készítetett az olasz nagydíjra, amire egy IV-es feliratú érmet festettek. A következő három versenyt zsinórban megnyerte…



Amikor Phillip Island-en behúzta a bajnoki címet, Rossi felhúzta a már előre bekészített, hófehér ünneplős sisakját. Két szó volt rajta: „Che Spettacolo”, ami kb. annyit jelent „Mekkora show”.
A téli teszteken poénból egy ismert mosószermárka színeire festette AGV-jét, de a cég letiltatta a megjelenést, mondván, nem adtak rá engedélyt. Micsoda lúzerek! Nem kellett nekik az ingyen reklám.

A kommunikáció és a reklám területén elért elévülhetetlen érdemei elismeréséül az urbinói egyetem rendes doktori címet adott Rossinak, amit Ő egy új AGV-vel ünnepelt.
Laguna Secában viszont már a Yamaha ünnepelte 50. évfordulóját egy hagyományos, sárga-fekete dizájnnal.



2005 az ünneplések éve volt. Kimagasló teljesítményével az év végén Vale behúzott egy 7. VB címet is.



Doki a téli teszteken 7 golyó ütötte lyukkal dörgölte ellenfelei orra alá világbajnoki címeinek számát.
2006-ra a nap-hold motívumok teljesen leegyszerűsödtek, ez a fényezés Gothic néven futott a kereskedésekben kapható AGV replika sisakokon.



Milo Manara híres olasz képregény író egy komplett sztorit rajzolt Rossi főszereplésével. Van benne versenyzés, motorozás Steve McQueennel, Guido a kutya, Osvaldo a csirke és egy rakás pucér nő. Természetesen ez is megért egy futamot Mugellóban, ahol egymás után 5-ször is győzni tudott.

A Doktor kedvenc holland versenyére, a 2007-es asseni Grand Prix-re egy Elvis Presley-s bukót kért. Ebben szerezte meg a Yamaha 150. GP győzelmét.
Mugellóra már egy olyan AGV-ben érkezett, aminek a tetején egy nagy szív díszelgett. Ezzel üzente meg rajongóinak, hogy hiába hívják a Forma-1-be, szíve a MotoGP felé húzza. A méregdrága bukót a futam végén a dobogóról a közönség közé dobta.



Az ausztrál nagydíjra készült sisak mintája ötvözi a jól ismert nap-hold motívumokat a helyi aboriginal őslakosok művészi hagyományaival. Mindenkinek borzasztóan tetszett a dizájn, kivéve az ausztrál Casey Stonert.



Minden idők legviccesebb Rossi-sisakja a 2008-as mugellói futamon szerepelt. A saját döbbent arcát ábrázoló képpel azt hivatott visszaadni a szurkolók számára, mit érez a célegyenesben 320 km/h feletti sebességnél. Azt hiszem, sikerült.



Ehhez képest a saját házát ábrázoló karikatúra rögtön nem üt akkorát, a focis sisak pedig már szinte unalmasnak tűnik mellette.

A 2009-es évben szinte elvárásként nehezedett a győzelem esélye a Doktor vállára hazai futamán. Ő kesztyűs kezeivel a fejét fogva jelezte a közönségnek aggodalmát, ami be is igazolódott. Bár teljesen jól ment a vizes pályán, egy eltaktikázott gumicsere miatt lecsúszott a győzelemről.



Utalva Amerikában elszenvedett ostoba bukására, előző évi „sikítós” sisakgrafikája helyett ebben az évben szamárfejjel jelent meg a misanói pályán. Majd miután megszerezte a 9. VB címet, egy csirkés AGV GP-Tech-ben ünnepelt. Ez egy olasz mondást jelenít meg képileg, mely szerint „öreg tyúk csak levesnek jó, nem rak tojást”. Dehogynem!



2010 hivatalos sisakfényezése az „5 kontinens” névre hallgat. Ez is a nap-hold témát dolgozza fel, de valami elképesztően aprólékos és összetett formában.
A Fiat 500 reklámkampányában az amerikai futamokon rajongók arcai díszítették a Yamahások motorjait. Valentino ezen felbuzdulva saját sisakjára rokonai, barátai, kedvencei arcképét pingáltatta.



Rossi élete legnagyobb bukását szenvedte el ebben az évben. 190-nél átdobta a motor, és olyan szerencsétlenül esett, hogy az egyik lába két helyen is ropira tört. 4 futamon keresztül nem léphetett pályára, mikor visszatért egy vekkerórával fújt magának ébresztőt.

2011, új szezon, új csapat, új motor, új bukó. Az „Elements” névre keresztelt minta a négy fő elemet ábrázolja: Föld, víz, levegő és tűz. Természetesen mindezt sajátos szín és formavilággal.



Mugellóban a Doktor saját, óriási szemgolyója figyelte a pályát, nehogy megismétlődjön az előző évi csúnya bukás. Nem ismétlődött meg, viszont a jó eredmény is elmaradt. Misanóban képregény stílusban üzent saját csapatának, mi a véleménye Ducati versenymotorjáról.



A szezon előtti teszten versenyen elhunyt barátjáról, Marco Simoncelliről emlékezett meg módosított Elements sisakjával.
Hogy kerül Gianni Morandi egy AGV-re? Olaszország kedvenc énekes-szinész-celebe előtt Valentino így tisztelgett.



Vale nem csak ünneplésre, hanem a saját magával szembeni kritika kimutatására is használja bukósisakja által kínált felületet. Ezt bizonyítja az a bukója, ami – ducatis pályafutására utalva – megvert boxolóként ábrázolta.

A 2013-as évben jelent meg először a Rossi közreműködésével kifejlesztett, a bukósisakok tervezésének új irányvonalát kijelölő AGV Pista GP, ami azóta a legnépszerűbb bukó a versenyzők körében a világbajnokságon.



A mugellói futamra Vale gyerekkori kabaláját, egy teknősbékát kért rá. Ezzel próbálta megtörni évek óta tartó pechsorozatát. Nem sikerült: az első körben összeütközött Bautistával és kiesett.
Misanói sisakját ismét Simoncellinek címezte: egy Pink Floyd album borítója és címe került rá: „Wish You Were Here” (Bárcsak itt lennél).



A katari MotoGP futamok különlegessége, hogy éjszaka rendezik őket. Rossi kihasználta a lehetőséget és ’14-ben ledsorral dobta fel AGV Pista GP Solelunáját.
Az olasz futamra kedvenc tésztamárkájából csinált viccet… és ingyen reklámot a cégnek.



A San Marino Nagydíjra is tartogatott egy különleges sisakot. Ezen azoknak a kézlenyomata szerepelt, akik különösen fontosak a számára: édesanyja, édesapja, barátnője, Aldo Drudi és két bulldog kutyája.

Mit gondolsz, mire utal a norvég minta? Hát persze, hogy a téli tesztre. Azért is vicces ez, mert Malajziában minden volt, csak hideg nem.



A Doktor két hazai futamára ismét születtek érdekes sisakfestés-variációk. A krómozott verzió a sárga zászlókkal teli rajongótábort látványosan tükrözte vissza, míg a cápás azt szimbolizálta, hogy ez alkalommal ő a kis hal, akit fiatalabb ellenfelei (Lorenzo, Marquez, Perdrosa) el akarnak kapni.



2016, újabb téli teszt Sepangban, újabb őrült dekor. A malájok biztos nem értették, ki lehet az a fehér fickó répa orral, és miért van Rossi sálban és sapkában?
Közben a Soleluna fényezést tovább cizellálták Drudival, a nap és a hold szinte felismerhetetlenségig „elpicassósodott”.



„Sweet Home Misano” felirat szerepel a Blues Brothers-es AGV-n, utalva a film betétdalára a Sweet Homa Chicagora. A két főszereplő Rossi és legjobb barátja Uccio, aki pályafutása minden versenyén ott van vele.

2017-re már „csak” két újdonságra futotta. Az egyik a szokásos téli, maláj tesztre készült. Ez Rossi saját városát, Tavulliát jeleníti meg egy hógömb formájában.



Francesco Totti, a Róma focistájának nyugdíjba vonulása alkalmával Vale ismét kifejezésre jutatta futball iránti rajongását. A képen egy szóbuborékban éppen azt ecseteli, hogyan fogja becsavarni a büntetőt.



A 2018-as, év eleji tesztre készült sisak egészen elképesztő! A huichol indiánok tradicionális gyöngyből készült díszítését imitálja. Eredetileg az volt a terv, hogy valódi gyöngyök is lesznek rajta, de ezt az ötletet biztonsági okokból elvetették.



A Soleluna fényezés viszont alaposan leegyszerűsödött. A kék alapon sárga motívumokon kívül mindössze a „Valentino Rossi 46” felirat, a szponzorok logói, valamint egy apró 58-as (Simoncelli rajtszáma volt) találhatók rajta.
Vissza a jövőbe helyett Vissza Misanóba felirat szerepelt Vale mozis témájú Pista GP-jén. Nem találod ki, kinek az arca volt Marty McFly-é helyén!

A 2019-es téli tesztek február elején zajlottak. Már láttunk egy új fényezést, ami baromi jól nézett ki. Hogy ez csak a tesztre, vagy egész évre szól, még nem tudjuk. Mindenesetre el tudnék képzelni egy ilyen replikát.




Neked melyik Rossi fényezés tetszett a legjobban?