Milyen motoros csizmák vannak?
Milyen motoros csizmák vannak?
Őszintén? Össze sem tudom számolni hányféle motoros csizma, bakancs és cipő van a SHOX-ban. És ez még csak egy üzlet. Van egy csomó motoros bolt, amik más márkákat forgalmaznak. Még ha a választék máshol nem is olyan óriási, mint nálunk, gyakorlatilag végtelen lehetőség közül kell megtalálnod a számodra legjobbat. Azon segítünk most, hogyan redukálhatod le a rengeteg lábbelit arra a néhányra, amiből már könnyebb választani.
Miért ne motorozz utcai cipőben?Csak. Mert nem illik. Viccet félretéve: a legfontosabb ok, amiért a normál utcai cipők és bakancsok nem valók motorra az, hogy nincs bennük protektor. Márpedig a motoros lábbelik, bármennyire csinosak és vagányak, elsősorban védőfelszerelések. Gondold csak végig, mennyiben hátráltatná az életedet egy néhány hetes bokasérülés? A motoros cipők és csizmák legfontosabb eleme a bokaprotektor, ami elesés esetén eloszlatja és elnyeli a becsapódás energiájának nagy részét. Hasonló okokból erősített az orr és a sarok, merevített a talp. Az már csak hab a tortán, hogy lábfejnél a váltóerősítő miatt nem lyukadnak ki a sok váltástól.
Ez is olyan, mint egy utcai cipő, mégsem azEgészen máshogy alakult volna a péntek estéd, ha aznap nem motoros csizmában slattyogsz be a meetingre. Annak a bombázó előadónőnek feltűnt volna a kisugárzásod, ha nem azon szörnyülködött volna, miért vagy olyan betyáros lábbeliben. Teljesen hétköznapi, utcainak tűnő motoros ruhák mellett hasonló motoros cipőt is vehetsz magadra. Senki meg nem mondja róla, hogy protektoros, olajálló, csúszásmentes (esetleg még vízálló is) cipő az, amiben mászkálsz. Érzésre persze más bennük lépkedni. Nem feltétlenül kényelmetlen, inkább sokkal masszívabb, biztonságosabb érzést nyújt. Városi használatra ajánlott darabok.
Nyáron nem biztos, hogy a csizma a legjobbLegalábbis akkor, ha csak rövid utakra használod a motorod, és nem Te akarsz lenni az esti lábszagverseny győztese. A csizmáknál jóval rövidebb szárú motoros cipők profi változataiban - a sípcsontvédőt kivéve - ugyanazok a védelmi rendszereket vannak benne, mint a csizmákban. És számtalan variációban léteznek: van belőlük vízálló, sportos koptatós, túrabakancs kinézetű és off-road jellegű is. Azt persze nem szabad elfelejteni, hogy egy fokkal kevésbé biztonságosak, mint a teljes védelmet nyújtó csizmák! Az nem kérdés, hogy én túrákra a minden igényt kielégítő túracsizmámat veszem fel, de napi szaladgáláshoz inkább a magasszárú motoros bakancsomat szeretem használni.
Hosszú útra csak a túracsizmaMinden protektor bennük van, ami szükséges ahhoz, hogy biztonságban tudd a lábaidat. Ezen felül vízállóak is, hiszen egy hosszú túrán bármikor belefuthatsz egy futó záporba vagy akár egy egész napos, áztató esőbe. A szellőzés ilyenkor is biztosított a vízálló, lélegző membránnak köszönhetően. Extra biztonságot szolgáló fícsöröket általában nem tesznek beléjük, inkább a kényelemre helyezik a hangsúlyt, hiszen van, hogy egész nap ebben vagy. És nem csak a motoron, hanem városnézés, ebéd vagy például egy kilátó megmászása közben, ezért fontos szempont, hogy sétálni is lehessen bennük. A jobb darabok valódi bőrből készülnek, azok biztonságosabbak, kényelmesebbek és jobban is szellőznek, mint a szintetikus anyagúak.
Kifejezetten kanyarvadászoknakElőfordult már veled, hogy olyan mélyre döntötted a motort kanyarban, hogy a csizmád orra hozzáért az aszfalthoz? Ha ismerős a szitu, akkor biztos, hogy pályamatorozol vagy legalábbis sportos tempóban veretsz a szerpentineken. Ez bizony az átlagosnál magasabb kockázatot rejt magában! Neked a maximális védelem az elsődleges szempont: bőrruhára, zárt sisakra és sportcsizmára van szükséged. A sport vagy verseny lábbelik több és komolyabb protektorokkal vannak felszerelve, beleérve a megerősített sarokrészt és a boka kicsavarodása ellen védő elemeket. A cserélhető koptató a csizma életét hivatott meghosszabbítani. Bár ezek jól szellőző cuccok, van olyan, amibe vízálló membránt varrnak, hogy ne csak szép, napos időben lehessen használni.
Miért különleges az off-road csizma?A terepmotorozás speciális feladat, speciális védőfelszereléseket igényel: pl. off-road csizmát. Ezt messziről felismered vastag talpáról és hosszú, csatos száráról. A krossz vagy versenyendurós csizmák műanyagból készülnek, a láb szinte minden négyzetcentiméterét ugyanúgy védik egészen a térdig. Mozogni nehezebb bennük, cserébe arra is fel vannak készítve, ha egy ugrató után rosszul sülnek el a dolgok és a motor ráesik a lábadra. Ha túraendurós vagy, Téged kevésbé fenyeget, hogy balul süljön el egy ilyen manőver, már csak azért is, mert két és fél mázsával, dobozokkal ritkán szoktál ugratni. A túrás off-road csizmáknál a plasztikot sok helyen bőrrel helyettesítik. Így egy fokkal kevésbé masszívak, viszont sétálni vidáman tudsz bennük.
A fent leírtak birtokában mostantól sokkal könnyebb eligazodnod a kínálatban. Találd ki, neked melyik csizmatípus a nyerő, és máris sokkal egyszerűbb lesz a választás. Úgy érzed egyik, pontosan körülírt kategória sem elég, vagy éppen hogy több is betalál? Nem gond. Ha végignézed az összeset, láthatod, hogy vannak olyan csizmák, cipők, amelyek több kategóriába is beleillenek. Pl. a túrás sportcsizma vagy az off-road bakancs. Innentől a választás a Tied!
Nézd meg a motoros cipő és csizmakínálatot itt: KLIKK!