Kosaram

itt a cucc...

MOTOROS OLVASNIVALÓ

Páramentes plexi okosba'

Hűvös, esős időben gyakran merül fel a kérdés: mit lehet tenni a bukósisak plexi párásodása ellen? Az okosok persze egyből rávágják a választ: Pinlock! Oké, tudjuk, hogy a plexi belsejére rögzített, levegővel szigetelő réteg a leghatékonyabb módszer. Erről mi is készítettünk tesztet, a cikk végén meg is nézheted.
De mi van akkor, ha csak ritkán motorozol hidegben/esőben, ezért nem kívánsz szemmel látható (7-12 ezer Ft) összeget áldozni páramentesítésre? Vagy esetleg olyan sisakod van, amihez nem is lehet Pinlock betétet kapni? Nem árt ismerni, milyen egyéb, bevált módszerek, házi praktikák léteznek a probléma megoldására.



A military módszer

Ha Te még voltál katona, egyből beugrik, mit kellett csinálni a gázálarc villámgyorsan bepárásodó lencséivel. Minden szimatszatyorban – elvileg – volt egy kis szappan rudacska, amivel használat előtt bekented őket és láss csodát, nem párásodtak be. De mi történt akkor, ha elhagytad, esetleg elhasználtad a szappant? Akkoriban nagy divat volt az ajakápoló, polgári nevén szőlőzsír. Ezzel is hasonló hatást lehetett elérni. És ha az sem volt nálad? A jó öreg köpködős módszert kellett bevetni: használat előtt a saját nyáladat szétkented a lencsék belsején, így ideig-óráig átláttál rajtuk.
Lássuk be, elég furán nézne ki, ha az út szélén szappanoznád, rúzsoznád, esetleg belülről köpködnéd a sisakod plexijét. Ráadásul jó sok nyálra lenne szükséged, hiszen elég nagy felületről van szó. Szerintem nézzünk más módszerek után!

Folyékony szappan, borotvahab

A nedvesség megtapadását a felületen hatékonyan el lehet hárítani ezekkel a hétköznapi szerekkel. Bekened a plexit belülről borotvahabbal, majd letörlöd róla. A folyékony szappant vékonyan viszed fel a felületre, majd hagyod rászáradni. Végül egy mikroszálas kendővel áttörlöd az egészet, és egy időre megoldottad a problémát. Hogy meddig? Egy kezelés átlagosan 1-2 napig hatásos, viszont ha kutya hideg van és sok az eső, lehet, hogy fél óra alatt elmúlik a hatásuk. Tehát nem minden esetben ezek jelentik a legjobb megoldást. Ráadásul nem árt odafigyelni arra, hogy megtapad rajtuk a por, amit minden tisztításnál előbb bő vízzel le kell öblíteni, nehogy összekarcold a plexi belsejét.





Páramentesítő spray-k, kendők

Működnek. Az előbb említett módszerekhez hasonlóan, bizonyos ideig hatásosan megakadályozzák a pára lecsapódását. Ismét az a kérdés, hogy meddig? Hááát… tovább, mint a borotvahab. Ugyanakkor arra ne számíts, hogy egy fújás vagy kenegetés hetekig védelmet nyújt. Tehát nem kezelni, hanem rendszeresen kezelgetni kell a plexit és minden rendben lesz. Még jó, hogy egy kis flakont vagy csomagocskát könnyen zsebre tudsz vágni és mindenhová magaddal tudod vinni.

Öntapadós páramentesítő fólia

Ilyennel nekem borzasztó rossz tapasztalatom volt. Bár a felragasztás után néhány napig rendesen tette a dolgát, de aztán sok bosszúságot okozott. Páramentesítő képessége egy idő után teljesen megszűnt, ráadásul este annyira szórta a fényt, hogy amikor fékeztek előttem, egy nagy piros foltot láttam csak. Hirtelen felindulásból eltávolítottam a fóliát, de nem sikerült maradéktalanul megtenni. A betéten körbefutó ragasztócsík örök életre nyomott hagyott a plexin. Lehetséges, hogy vannak jobban működő darabok, de kicsivel több pénzért már Pinlockot is lehet venni. Akkor inkább utóbbit választanám.

És végül nézd meg, milyen eredményre jutottunk a sokat emlegetett Pinlock tesztelésénél!




Neked van valamilyen speciális trükköd arra, hogy megelőzd a plexi párásodását?